24. 4. 2010 V Ořechově uctili památku padlých

Michal Hašek: Nesnažme se přepisovat historii

U příležitosti 65. výročí ukončení druhé světové války se v Ořechově uskutečnil pietní akt na čestném pohřebišti, kde spočívají ostatky více než 1400 vojáků, padlých v největší tankové bitvě na jižní Moravě. Ta skončila 24. dubna 1945 a otevřela vojákům Rudé armády přístup k Brnu, které bylo osvobozeno 26. dubna.
Pietního aktu se zúčastnili hejtman Jihomoravského kraje, představitelé Generálního konzulátu Ruské federace a ukrajinského konzulátu v Brně, představitelé obce Ořechova a okolních obcí, zástupci politických stran, občanských sdružení, organizací bojovníků za svobodu a dalších občanských iniciativ, včetně členů klubů vojenské historie.
Hejtman Michal Hašek ve svém projevu hovořil nejen jménem politické reprezentace Jihomoravského kraje, ale také jako příslušník generace, která druhou světovou válku nezažila. Připomněl svá nedávná setkání s účastníky bojů na východní i západní frontě i domácího civilního odboje proti nacismu a varoval před vzrůstajícím nezájmem o to, co zažili bojovníci za svobodu na východních i západních bojištích, ale i v koncentračních táborech a nacistických věznicích.
„Zapomnění, které začalo už administrativním zrušením Československé vládní komise pro stíhání válečných zločinců v roce 1990, to je jen jedna stránka mince. Na druhé straně této mince vidím podle mne neodpustitelné snahy přepisovat historii. Při této příležitosti, protože já názory neměním, říkám znovu otevřeně: Je nade vši pochybnost jisté, že to byla Rudá armáda, která osvobodila převážnou část naší vlasti, určitě však jižní Moravu a Brno. Přitom se právě v Brně vede nesmyslný spor o to, jestli má na královopolském pomníku padlých zůstat symbol Rudé armády. Já jsem toho názoru, a jsem na to hrdý, že je důstojné nechat válečné symboly tak jak jsou. Přece nebudeme s bruskou v ruce přepisovat historii,“ řekl hejtman a dodal: „Někteří lidé by radši měli mlčet a nedělat hanbu nám všem.“
V závěru svého vystoupení vyzval spoluobčany, aby vzdali čest těm osvoboditelům naší země, kteří jsou pochováni v Ořechově, v Brně, na jiných místech kraje. Současně také pozorně naslouchat, poděkovat a pomoci dosud žijícím účastníkům odboje, kteří projevili statečnost v řadách I. čs. Armádního sboru v Sovětském svazu, v britském Královském letectvu, v domácím hnutí odporu, kdekoli na frontách boje proti nacismu. Také díky jejich statečnosti a odvaze jsme mohli prožít poválečných pětašedesát let v míru. To oni se spolu s našimi osvoboditeli zasloužili o přežití našeho národa.
Hejtman Michal Hašek položil kytici také u památníku osvoboditelů v nedalekých Hajanech, při jejichž osvobozování padlo 96 příslušníků Rudé armády. Před nastoupenými jednotkami členů klubů vojenské historie ocenil jejich přínos pro zpřístupňování dějin druhé světové války dnešní mladé generaci. 

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek