22. 4. 2010 V Mikulově bez lékařské pohotovosti

Krajská rada schválila investiční akce ve třech nemocnicích

Město Mikulov se bude muset nadále obejít bez Lékařské služby první pomoci a občané z jeho správního obvodu se budou s požadavky na lékařskou pohotovost obracet na Nemocnici Břeclav.
Rada Jihomoravského kraje ve čtvrtek totiž schválila změnu koncepce lékařské pohotovosti. Jak připomněl na tiskové konferenci radní Oldřich Ryšavý, tato koncepce, schválená loni v listopadu, počítala s poskytnutím dotace městu Mikulovu ve výši 591 tisíc korun na zajištění nezbytných nákladů na lékařskou pohotovost. Městu se však nepodařilo najít zájemce o poskytování této služby. Proto se mikulovské zastupitelstvo rozhodlo dotaci kraje nepřijmout a službu nezajišťovat.
Podle radního Oldřicha Ryšavého byla výše letošní dotace kraje Mikulovu nabídnuta za stejného režimu, jako tomu bylo v letech 2007, 2008 a také v loňském roce. Šlo tedy o zajištění minimální ordinační doby pro první pomoc ve všední dny po dobu pěti hodin, ve dnech pracovního klidu 12 hodin. „Faktem je, že pohotovost v Mikulově byla velmi málo využívána, statistiky hovoří maximálně o pěti pacientech denně,“ řekl Ryšavý a dodal, že péče o obyvatele není ohrožena.
Oldřich Ryšavý informoval také o o tom, že Rada Jihomoravského kraje dnes schválila záměr velké investiční akce v Nemocnici Břeclav. Tam má být rekonstruován stravovací provoz, který nesplňuje stravovací ani hygienické normy Evropské unie. Nově má být tento provoz vybaven nejmodernější technologií, která umožňuje velmi rychlé zmrazení uvařených jídel a vytvoří tak prostor pro zásobení dalších zařízení v širším okolí. Investice přijde kraj na 80 milionů korun a budou na ni využity prostředky z půjčky od Evropské investiční banky.
Radní podle Oldřicha Ryšavého také schválili výstavbu nového evakuačního výtahu v Nemocnici milostrdných bratří v Letovicích, která umožní zpřístupnění a využití podkroví budovy a investici Nemocnice Znojmo do nákupu přístrojového vybavení pro diagnostiku cévních mozkových příhod. Již v loňském roce kraj schválil nemocnici na tento účel milion korun, stejná suma putovala i do dalších nemocnic, aby se umožnilo vytvoření sítě pracovišť, schopných efektivně zasáhnout v případech cévních mozkových příhod. Nyní nemocnice přidá ještě dalších 1,2 milionu korun k rozšíření možností ultrazvukového diagnostického přístroje.

 

ilustrativní obrázek