1. 2. 2010 Hejtman podepsal petici proti propuštění profesora Žaloudíka
Hejtman podepsal petici proti propuštění profesora Žaloudíka
Svůj podpis pod petici akademiků proti propuštění profesora Jana Žaloudíka z Masarykova onkologického ústavu pro údajnou nadbytečnost připojil v pondělí hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
„Profesor Jan Žaloudík, do včerejška děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, je jedním z odborníků, které jsem loni oslovil při sestavování poradního sboru pro koncepci jihomoravského zdravotnictví, jejímž cílem má být nastolení užší spolupráce mezi zdravotnickými zařízeními všech zřizovatelů. Považuji ho za špičkového onkologa a proto, když jsem byl osloven zástupci akademické obce, neváhal jsem připojit svůj podpis. Obracím se tak jako občan kraje na ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou a žádám ji, aby prověřila personální situaci na Masarykově onkologickém ústavu a sdělila mi, jaké závažné důvody vedly stávajícího ředitele k organizační změně, učiněné ze dne na den, a k propuštění člověka, který ústav tři desetiletí pomáhal budovat.
Byl bych rád, kdyby ministerstvo jako zřizovatel onkologického ústavu prověřilo, jakým způsobem takový krok přispěje k zajištění kladného hospodářského výsledku ústavu v podmínkách údajně obtížné ekonomické situace. Chtěl bych také vědět, jaké další kroky v tomto směru vedení ústavu podniká,“ řekl hejtman novinářům po schůzce s profesorem Žaloudíkem, kterého dnes přijal na krajském úřadu.
Profesor Jan Žaloudík, kterého hejtman ujistil svou osobní podporou, seznámil hejtmana se svými dalšími záměry poté, co po dvou volebních obdobích ukončil také své působení ve funkci děkana Lékařské fakulty MU. Onkolog vyjádřil obavu o hospodaření Masarykova onkologického ústavu, jehož hospodaření může zachránit 15 tisíc korun měsíční mzdy pro jednoho lékaře na půl úvazku.
„Pakliže byly ekonomické důvody skutečně příčinou mého propuštění, a nynější ředitel profesor Vorlíček to v minulém týdnu potvrdil, pak došlo v jeho vedení k velkým chybám. Ústav, který za předchozího ředitele ještě prosperoval a měl dokonce velké investiční ambice, má najednou velké potíže. Nynější ředitel ústavu řekl, že moje propuštění je jedním z prvních opatření k nápravě. Nevím, jaká další opatření přijdou.
Trochu bych se bál, aby mezi nimi nebyl například prodej některých nemovitostí nebo zařízení. Cyklotron, dosud nezrekonstruovaná Bakešova nemocnice…, je otázka, zda vedení MOU potřebuje pomoci, aby se ústav zbytečně nedostával do propadu. Není pro to sebemenší důvod. Důležité je, aby nebyl rozprodáván, aby z něj nic nezmizelo, aby byly dokončeny programy, které vznikly za předchozího ředitele, tedy například rekonstrukce Bakešovy nemocnice za 130 milionů korun, které byly v roce 2008 na tento účel připraveny z vlastních zdrojů nemocnice. Aby cyklotron, který má osm modulů na výrobu radiofarmak, běžel na standardní provoz, aby se objekt s tkáňovou bankou a novými sály postavil, jak bylo plánováno…“ řekl profesor Žaloudík, když seznamoval hejtmana se situací zařízení s více než miliardovým ročním obratem.
Hejtman Michal Hašek nabídl vedení Masarykova onkologického ústavu, že se členové Rady Jihomoravského kraje za ČSSD složí na měsíční odměnu prof. Žaloudíka v MOÚ, kde nyní pobírá cca 15 tisíc korun měsíčně. Vyjádřil přesvědčení, že ministryně zdravotnictví nutně dojde k závěru, že propuštění předního onkologa bylo chybou a situaci napraví. K petici dnes připojili svůj podpis i další členové Rady Jihomoravského kraje.