21. 1. 2010 Komunikace kraje a armády s obcemi v okolí sokolnického radaru pokračuje

Starostové si stanovili místa kontrolních měření

S principem komunikačního varovného a vyrozumívacího systému kraje, který zlepší informovanost obyvatel z okolí vojenského radaru Sokolnice, se dnes na setkání s hejtmanem Michalem Haškem seznámili starostové příslušných měst a obcí.
Na jednání, které se uskutečnilo v Újezdu u Brna, též zazněly informace o plánovaných kontrolních měřeních, které bude armáda a Český telekomunikační úřad realizovat v okolí zařízení přibližně od měsíce března.
Jihomoravský hejtman označil čtvrteční jednání za velmi vstřícné. „Kraj splnil svůj závazek, který jsem dal společně s ministrem obrany Martinem Bartákem loni v srpnu přímo v prostorách sokolnického radaru. Zprostředkovali jsme mnohem lepší komunikaci mezi armádou, ministerstvem obrany a dotčenými samosprávami. Prakticky všichni starostové to na dnešní schůzce kvitovali. Jihomoravský kraj bude i nadále komunikátorem v této věci. Dohodli jsme také, že budou probíhat kontrolní měření ve všech 17 obcích, které se nacházejí v okolí sokolnického radaru,“ řekl Michal Hašek.
Jak dále uvedl hejtman, obce si při jednání se zástupci armády stanovily místa, na kterých budou měření probíhat. Bude se jednat jak o měření elektromagnetického záření, které provede armáda, tak o měření Českého telekomunikačního úřadu. Existují totiž obavy obcí, že by mohl provozem radaru být eventuálně rušen signál televizní, rozhlasový, případně signál mobilních telefonů. „Já jsem plně přesvědčen, že podobné obavy budou právě těmito měřeními jednoznačně vyvráceny,“ dodal.
Nadále také platí, že Jihomoravský kraj pomůže obcím s informovaností občanů v této věci. Systém zasílání SMS zpráv zatím fungoval pro mimořádné situace a stavy. „Nicméně chceme, aby se v uvedených 17obcích zasílání těchto SMS zpráv ještě více rozšířilo mezi občany. Starostové přislíbili pomoc při propagaci tohoto systému a Jihomoravský kraj rozesílání SMS zpráv s informacemi, že bude v té které lokalitě a čase probíhat měření, také uhradí. To znamená, že lidé budou předem o měřeních informováni a sami budou moci zavolat na radnici, kdyby měli v tom čase například problém s příjmem televizního signálu, rozhlasu nebo mobilního telefonu. Myslím si, že ze strany Jihomoravského kraje se jedná o maximální možnou vstřícnost, poděkoval jsem také zástupcům armády a ministerstva obrany. Se starosty se uvidíme opět v dubnu, abychom vyhodnotili výsledky kontrolních měření,“ uvedl hejtman Michal Hašek.
Zástupci ministerstva obrany na schůzce starostům sdělili základní informace o plánovaných kontrolních měřeních a testování radaru, představitelé samospráv jim naopak předali seznamy vybraných míst v katastrech obcí k měření. Starosta Újezdu u Brna Jan Hradil uvedl, že schůzka naplnila jeho představy. Kvitoval také zasílání varovných SMS zpráv. „Zasílání těchto SMS zpráv je mimořádně dobré. A nyní podobné zásadní věci, které se týkají našich občanů, budeme moci přeposlat i dál. Co se týká informační brožurky, která k tématu radaru byla vydána, dostal ji každý z občanů do schránky. Současně u nás proběhla výstava k tomuto tématu, která nyní zavítá do dalších obcí v okolí tohoto vojenského zařízení,“ řekl Jan Hradil. Podle Bohumila Pršaly, zástupce sekce vyzbrojováni ministerstva obrany, se samotné spuštění sokolnického radaru uskuteční ve dvou fázích. „Po předání zařízení zahraničním dodavatelem, začne období zkušebního provozu, kde by se měly otestovat všechny jeho vlastnosti, jakoby radar už pracoval v normálním nasazení. Toto období bude trvat tři až čtyři měsíce. Pokud všechno úspěšně dopadne, tak se přejde do druhé fáze, kdy se bude testovat celý vzájemně propojený systém radarů u nás a v Maďarsku. Po těchto zkouškách bude systém uveden do trvalého provozu, což by orientačně mohlo být v průběhu příštího roku,“ konstatoval Bohumil Pršala.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek