7. 12. 2009 Výstava „Mušov – brána jižní Moravy do Římské říše“

Práce archeologů rozšiřuje znalosti o římském vlivu v regionu

V prostorách zvýšeného podlaží brněnské budovy krajského úřadu byla v pondělí slavnostně zahájena komorní výstava věnovaná výsledkům archeologických prací v místě budoucí rekreační a lázeňské zóny v Pasohlávkách.
Výzkumy, které zde prováděl Archeologický ústav Akademie věd ČR, významně rozšiřují znalosti o římském vlivu v tomto regionu. Jak u příležitosti slavnostní vernisáže uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek, v případě, že by římský císař Marcus Aurelius žil jen o několik let déle, dá se předpokládat, že by se v těchto místech nacházelo významné středisko celé oblasti. „Chtěl bych proto poděkovat archeologům za jejich perfektní práci. Jsem rád, že jejich výsledky můžeme prezentovat právě v prostorách krajského úřadu,“ řekl Michal Hašek.
Archeologové v místě budoucí lázeňské zóny v Pasohlávkách například odhalili základy valetudinaria, což byla vojenská nemocnice, která sloužila k rehabilitaci zraněných legionářů. Již Římané tedy tuto oblast vyhodnotili jako ideální pro provozování lázeňství.
Prezentaci s názvem „Mušov – brána do jižní Moravy“ bude možno na krajském úřadě zhlédnout až do 15. ledna příštího roku.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek