30. 11. 2009 Dokončena další etapa výstavby nové silnice mezi městy Blansko a Rájec-Jestřebí

Obyvatelé Ráječka si oddechnou

V pondělí 30. listopadu byl v prostoru mostu přes řeku Svitavu u podchodu mezi obcemi Ráječko a Spešov za účasti hejtmana Michala Haška slavnostně otevřen projekt s názvem „II/374 Rájec – Blansko III. stavba“.
Otevření tohoto úseku komunikace představuje další etapu výstavby nové silnice mezi městy Blansko a Rájec-Jestřebí. Spolu s hejtmanem se slavnostního otevření zúčastnili též další představitelé Jihomoravského kraje – radní Zdeněk Pavlík a Ivo Polák. Jak uvedl hejtman Michal Hašek, silnice plní současně dvě úlohy. „Jednak je to nová komfortní komunikace, jednak je to protipovodňový val, poskytující ochranu obci Spešov před stoletou vodou. Jsem přesvědčen, že obě funkce bude plnit dobře,“ konstatoval hejtman.
Dokončená přeložka silnice v celkové délce 982 metrů začíná na křižovatce u obce Ráječko a je ukončena napojením na stávající silnici III/37435 na hranici katastrálních území Spešova a Rájce–Jestřebí. Celkové náklady stavby činí 120,690 milionu korun, přitom celých 85 procent tvoří dotace EU. „Celkové dotace z Evropské unie na tuto stavbu činily přes 100 milionů korun a já bych z tohoto místa chtěl poděkovat Evropské unii, že se podílí na financování dopravní infrastruktury v Jihomoravském kraji. Zároveň na tomto místě děkuji i zastupitelům Jihomoravského kraje – jak těm z minulého, tak ze současného funkčního období. Za to, že se starají o získávání evropských prostředků na podobné investice. Ve čtvrtek jsme schválili strategický investiční úvěr, který umožní, aby na jižní Moravě v příštích třech letech vznikaly další takové stavby,“ řekl hejtman Michal Hašek
„Za tuto stavbu bych chtěl poděkovat představitelům kraje, především hejtmanu Michalu Haškovi, který ukázal, že umí chlapsky plnit dané slovo. Od teď si obyvatelé Ráječka konečně v noci odpočinou,“ uvedl Vít Rajtšlégr, starosta Ráječka.
Otevření III. stavby přeložky silnice II/374 vytváří předpoklad pro odklonění tranzitní dopravy z obce Ráječko, která byla od listopadu 2005 vystavena mimořádnému nárůstu intenzity dopravy. Vyloučení tranzitní dopravy z obce Ráječko by měla napomoci i nově zřízená provizorní okružní křižovatka na okraji města Rájec-Jestřebí.
(Podrobná tisková zpráva ZDE.)

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek