26. 11. 2009 Hejtman k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

 

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek reagoval na středeční rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ČR, který zrušil územní plán Vyššího územního celku Břeclavsko. Konstatoval, že, ač nerad, respektuje rozhodnutí soudu.
„Mohl bych se tvářit, že je to záležitost mých předchůdců, protože územní plán byl projednán a schválen v roce 2006. Ale nebudu pokrytecký. To proto, že se tento územní plán týká především budování rychlostního silničního spojení ČR a Rakouska, Brna a Vídně. Jde o silnici R 52. Samozřejmě jsem znejistěn výrokem soudu, nevím, jaká další právní situace bude panovat v přípravě tohoto velkého projektu,“ řekl hejtman na dnešní tiskové konferenci a dodal: „Včera jsem se spojil s předsedou vlády Janem Fischerem a diskutovali jsme o této záležitosti, protože rovněž pan premiér má budování této spojnice jako jednu ze svých osobních priorit. Jakmile dostaneme oficiální odůvodnění rozsudku, zvážíme všechny právní kroky. Jihomoravský kraj si udělá analýzu. Počkáme si v odůvodnění rozsudku zejména na to, které orgány veřejné moci podle právního názoru NSS pochybily a zvolíme takový postup, který bude v souladu s právním řádem ČR.“
Hejtman slíbil, že připraví všechny argumenty potřebné pro co nejrychlejší vyřešení situace. „Připomínám, že mezivládní smlouva mezi ČR a Rakouskou republikou, která byla podepsána v loňském roce, počítá s dostavbou dálnice i na našem území v trase přes Mikulov. To je myslím klíčová skutečnost. Jihomoravský kraj nadále zastává názor, že vhodnější variantou je trasa Pohořelice – Mikulov – státní hranice – Drasenhofen. S předsedou vlády a ministry dopravy i životního prostředí budu ve spojení a veřejnost budu o dalším postupu kraje informovat,“ dodal Michal Hašek.