25. 11. 2009 Smlouva o půjčce od Evropské investiční banky podepsána

Hašek: Půjčka nám pomůže rozhýbat ekonomiku

Půjčku Evropské investiční banky (EIB) ve výši dvou miliard korun zajistí Jihomoravskému kraji smlouva, kterou ve středu slavnostně podepsal hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a šéf divize úvěrových operací EIB ve střední Evropě Jean Vrla.
Na základě smlouvy poskytne banka kraji bez zajištění úvěrový rámec ve výši dvou miliard. Čerpání úvěru bude probíhat nejvýše v patnácti samostatných tranších o nejméně 125 milionech korun. Každá tranše bude splácena samostatně, přičemž kraj jako dlužník si bude moci zvolit buď pevnou nebo plovoucí úrokovou sazbu, periodicitu splácení úroku i délku splácení jistiny. Jak vysvětlil hejtman Michal Hašek, první splátku musí kraj bance poslat nejpozději v roce 2017, přičemž v roce 2018 skončí splácení první půjčky, kterou si kraj vzal v roce 2005. „Snažili jsme se vyjednat takové podmínky, aby se minimalizoval souběh splácení obou půjček a tím i zatížení krajského rozpočtu,“ vysvětlil hejtman.
Na co bude půjčka využita? Kraj předložil hodnotitelské komisi banky souhrnnou tabulku 45 projektů, které by mohly být financovány půjčkou od EIB. Z předběžného seznamu bylo vybráno 34 akcí (tabulka ZDE), které jsou již nyní dostatečně připraveny a nic nebrání jejich realizaci. „Půjčku EIB považujeme za šanci pro kraj. Projekty dají práci jihomoravským firmám, udrží zaměstnanost, pomohou regionální ekonomice. Vzniknou nová zařízení, která vytvoří možná stovky nových pracovních míst. S krizí bojujeme kombinací úsporných opatření, ale také investicemi,“ řekl hejtman a dodal, že kraj podle očekávání začne první prostředky z půjčky čerpat v roce 2010, poslední v roce 2015.

(Kompletní tisková zpráva: ZDE.)

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek  ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek