19.11.2009 Zastupitelstvo schválilo úvěr od Evropské investiční banky

Dvě miliardy pomohou rozvojovým projektům


Návrh na uzavření Smlouvy mezi Evropskou investiční bankou a Jihomoravským krajem na financování Projektu regionální infrastruktury Jihomoravského kraje ve výši dvou miliard korun schválilo ve čtvrtek krajské zastupitelstvo na svém mimořádném zasedání.
Smlouva počítá s financováním 34 projektů především z oblasti dopravy, tj. modernizace regionální silniční sítě. Další prostředky jsou směrovány do oblasti sociální péče, zdravotní péče, vzdělávání, turistického ruchu a lázeňství. K největším položkám nad 100 milionů korun patří silnice Rajhrad - Židlochovice a Tišnov-Lipůvka, zajištění bezpečnosti na letišti Brno-Tuřany, rekonstrukce objektů v Tomešově ulici v Brně na domov důchodců, výstavba domova důchodců v Újezdu u Brna, v seznamu jsou i menší částky na výstavbu domovů důchodců v Miroslavi, Ivančicích, Bučovicích, Hustopečích (v nových kapacitách má být vybudováno 500 lůžek), ale i výstavba jídelny v Nemocnici Břeclav, jednotky intenzívní péče v Nemocnici Vyškov atd.
Dvě miliardy korun mohou být čerpány v 15 tranších po 125 milionech korun, které mohou být samostatně spláceny. U všech se počítá s možností odsunutí splátek až na dobu, kdy kraj zcela vyrovná svůj minulý úvěr, který přijalo jeho předchozí vedení. Tehdy si kraj vzal úvěr 1,2 mld. korun, dalších 0,8 miliardy si půjčila krajská Správa a údržba silnic. „My nechceme souběh splácení jistin, ani úroků, proto volíme odklad splátek a bude na kraji, jak s ohledem na vlastní hospodářskou situaci bude volit rychlost splácení. Nejdéle za 22 let, ale můžeme splatit také kdykoli předčasně, podle finančních možností, aniž by to zásadně ovlivňovalo ekonomiku kraje,“ řekl hejtman Michal Hašek a ocenil, že i v tomto případě bylo strategické rozhodnutí přijato souhlasem všech politických sil v krajském zastupitelstvu.
Na otázku novinářů, zda není nebezpečné zadlužovat kraj v době recese hejtman odpověděl: „Úvěr nám pomůže rozhýbat ekonomiku, dá práci dodavatelským firmám a projekty, které pomůže financovat, přinesou nová pracovní místa. Po roce vlády nové krajské koalice jsme snížili úvěrové zatížení kraje o více než 400 milionů korun. Obrátili jsme také trend hospodaření našich nemocnic. Na konci loňského roku jsme byli hospodářsky v mínusu 35 miliony korun, teď v listopadu hospodaří nemocnice zatím s kladným výsledkem 80-90 milionů korun. Udrželi vyrovnaný rozpočet kraje, ačkoli to znamenalo celkové škrty ve výši 900 milionů korun proto, že nedorazily plánované daňové výnosy.“
Smlouva s Evropskou investiční bankou bude slavnostně podepsána v Brně dne 25. listopadu.

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje také rozhodlo o tom, že v roce 2010 bude lékařská služba první pomoci a lékárenská pohotovostní služba zabezpečena ve stejném rozsahu a místech jako v roce 2009.  Podrobnosti ZDE (doc, 25 kB). Již dříve zastupitelé schválili koncepci poskytování těchto služeb ve městě Brně.

Na následné tiskové konferenci hejtman Michal Hašek  informoval o vyhlášení čtvrtého ročníku soutěže o nejlepší potravinářský výrobek Jihomoravského kraje, nazvané Zlatá Chuť jižní Moravy. Podrobnosti ZDE (doc, 24 kB). Novináře dále hejtman seznámil s oceněním Krajského úřadu JMK, který se stal vítězem Národní ceny kvality České republiky ve veřejném sektoru – model CAF, podrobnosti jsou uvedeny ZDE (doc, 32 kB).

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek