12. 11. 2009 Rada kraje potvrdila své rozhodnutí o odvolání ředitele Gymnázia M. Lercha

Nový ředitel vzejde z konkursu

Nový ředitel brněnského Gymnázia Matyáše Lercha vzejde z konkursního řízení, které ve čtvrtek vyhlásila Rada Jihomoravského kraje. Zájemci se mohou hlásit do konce letošního roku. Bývalý ředitel Petr Kovač, proti jehož odvolání kvůli pochybením v hospodaření protestují žáci školy, jejich rodinní příslušníci i přátelé školy, bude moci v konkursu o tuto funkci bojovat.
Rada se tématem odvolání ředitele jednoho z velmi dobrých gymnázií Jihomoravského kraje zabývala podruhé, tentokrát za přítomnosti dalších uvolněných členů zastupitelstva, představitelů opozičních stran a také zástupců kontrolního a školského odboru a současného vedení Gymnázia Matyáše Lercha. Posuzovala argumenty a informace, kterými se škola pokusila vysvětlit některé body kontrolní zprávy. Rada se také seznámila s právnickou analýzou, kterou si nechala vyhotovit.
„Nejpozději příští týden bude materiál uveřejněn, aby veřejnost měla objektivní informace. Rozbor byl proveden naprosto objektivně, jsme připraveni vše důkazně unést a doložit,“ konstatoval vedoucí odboru kontrolního a právního Martin Mikš. „Na odvolání setrváváme. Je podle našeho názoru zákonné, důvodné a je zcela na rozhodnutí pana Petra Kovače, zda se nadcházejícího konkursu zúčastní,“ řekl hejtman Michal Hašek. Podle něj dodatečné informace školy, poté co byly analyzovány, spíš potvrdily než vyvrátily původní závěry kontroly. „Rovněž dnešní osobní diskuse s nynějším vedením školy ukázala spíš otazníky než vysvětlení,“ dodal hejtman.
Radní Miloš Šifalda připomněl, že spouštěcím mechanismem, který vedl k rozhodnutí odvolat ředitele Petra Kovače z funkce, byl sankční odvod ve výši 207 tisíc korun, který musela škola odvést kvůli neoprávněnému použití rozpočtových prostředků. „Jsme zvyklí, že naše školy a ředitelé občas špatně zaúčtují některou položku, ale nikdy se nejedná o tak závažné pochybení jako v tomto případě, kdy finanční prostředky, určené na výchovu a vzdělávání žáků gymnázii, byly použity pro třetí – soukromý subjekt. To se přehlédnout nedalo,“ konstatovala vedoucí odboru školství Hana Poláková.
V diskusi na tiskové konferenci představitelé kraje v reakci na dotazy novinářů mimo jiné odmítli argument přátel školy o nevhodnosti termínu předání kontrolní zprávy jejímu vedení. Podle hejtmana Michala Haška nikdo z účastníků emotivní internetové diskuse neřekl, že termín předání zprávy vznikl na základě předběžné dohody ředitele Kovače s vedoucím kontrolní skupiny. „Ředitel, který je ve funkci 19 let, zná dobře postup každé kontroly i příslušné termíny. Kdyby škola požádala o delší lhůtu na námitky, dnes bychom tu seděli nad jinými tématy,“ řekl hejtman. „Je to běžný postup, protože zákonný. Jeho změnu by umožnila jen novela zákona o státní kontrole,“ dodal Šifalda.

 

Na tiskové konferenci se hejtman Michal Hašek ohradil proti způsobu interpretace svého telefonického rozhovoru s redaktorem Jiřím Ovčáčkem z Práva, obsaženém v článku „Zacházení se Špidlou vyvolává uvnitř soc. dem. Spory“ - podrobnosti ZDE (doc, 23 kB) a zazněly zde také informace rozhodnutí Rady Jihomoravského kraje, která schválila smlouvu o spolupráci s Moravskou galerií v Brně. Na jejím základě bude kraj poskytovat galerii součinnost, odbornou pomoc při realizaci projektu „Centra nových strategií muzejní prezentace“ CENS - podrobnosti ZDE (doc, 53 kB).

 

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek