11. 11. 2009 Byly otevřeny lahve s letošním Svatomartinským vínem

Ochutnávka mladých vín zamířila poprvé i za hranice

Přesně v 11 hodin 11. 11. byla na brněnském náměstí Svobody slavnostně otevřena první láhev letošního Svatomartinského vína. Pak už mohl naplno vypuknout tradiční Svatomartinský košt.
Slavnostní přípitek pronesl jihomoravský hejtman Michal Hašek spolu s hejtmanem kraje Vysočina Jiřím Běhounkem a předsedou Rady Vinařského fondu ČR Milanem Venclíkem. „Musím říct, že naši vinaři mohou být na svou práci patřičně hrdí. Jihomoravská vína jsou vysoce ceněna i na mezinárodních prezentacích a jejich obliba a věhlas tak roste i za hranicemi naší země,“ konstatoval hejtman Michal Hašek poté, co v jednom ze stanů ochutnal z letošní nabídky vín.
Brněnský košt symbolicky odstartoval řadu akcí spojených s propagací a ochutnáváním svatomartinského vína po celém Jihomoravském kraji a poprvé také v zahraničí – jedna z akcí se totiž koná také v Bratislavě. Oficiálním názvem „svatomartinské víno“ a grafickou známkou s Martinem na koni se mohou pyšnit jenom vína, která byla vybrána nezávislou komisí složenou z vinařských odborníků. Letos bylo vybráno 211 vzorků od 89 vinařství. (Podrobnosti na www.svatomartinskevino.cz ).

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek