10. 11. 2009 Delegace Chanty-Mansijska na návštěvě v Jihomoravském kraji

Partnerství přináší konkrétní výsledky

Koordinace hospodářských aktivit, navázaných díky partnerským vztahům Jihomoravského kraje a Chanty-Mansijského autonomního okruhu – Jugry, je hlavním posláním současné třídenní návštěvy delegace Chanty-Mansijska v České republice. Po setkání s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem, jeho zástupcem Václavem Božkem a radní kraje Ilonou Sokolovou to dnes řekl vedoucí delegace Vjačeslav Fjodorovič Novickij, první náměstek předsedy vlády CHMAO – Jugry.
„Kromě oficiální části, zahrnující setkání s hejtmanem kraje Michalem Haškem a s primátorem města Brna Romanem Onderkou, který podepsal spolu s primátorem města Nižněvartovska Borisem Sergejevičem Chochrjakovem dohodu o spolupráci obou měst, máme na programu i neoficiální část,“ informoval Novickij. Podle něj jde především o jednání s podnikateli. Například s partnery ze společnosti Tesla, která v Chanty-Mansijsku realizuje zakázku za více než 10 milionů Eur.
„Postavili již 85 procent našich vysílačů pro pozemní šíření digitálního televizního signálu. Podle zákona musí všechny regiony Ruské federace přejít na digitální vysílání do roku 2015, ale my jsme v tomto směru průkopníky, Budeme mít kompletní pokrytí již koncem letošního roku,“ řekl náměstek předsedy vlády CHMAO a dodal, že delegace bude jednat také s partnery ze společnosti ČKD. „Navštívíme jejich výrobní objekty, ve kterých se vyrábí tepelná zařízení. Chceme se setkat také se zástupci společností Asio, Zetor, Alta, SAKO, Letiště Brno a dalších firem. Proto jsou v naší delegaci vedoucí pracovníci našich podniků a také ředitel Chanty-mansijské banky,“ řekl Novickij.
Hejtman Michal Hašek seznámil hosty s aktuální situací Jihomoravského kraje, se strukturou jeho ekonomiky a rozvojovými programy, na nichž by se mohli Chanty-Mansijci podílet. Především zdůraznil trvalý zájem Jihomoravského kraje o spolupráci vysokých škol a zřízení pravidelného leteckého spojení. „Skutečně máme zájem o rozvoj turistiky a chceme zřídit pravidelnou linku z Chanty-Mansijska do libovolného města ve střední Evropě. Může to být Praha, Vídeň, Frankfurt, ale stejně tak i Brno. Musíme to posoudit ze všech stran,“ řekl Vjačeslav Novickij.
Chanty-Mansijská autonomní oblast (kromě ugrofinských jazyků chantštiny a mansijštiny je úředním jazykem také ruština) má téměř 1,5 milionu obyvatel (velkoměsta Surgut, Nižněvartovsk, Něftějugansk, metropole Chanty-Mansijsk má jen 54 tisíc obyvatel) a její rozpočet se pohybuje kolem 130 miliard rublů. Mezi regiony Ruské federace zaujímá 1. místo v objemu průměslové výroby, 1. místo v těžbě ropy, 1. místo ve výrobě elektřiny, 1. místo v daňových příjmech a příspěvcích do státního rozpočtu. Dohodu o obchodně-hospodářské, vědeckotechnické a kulturní spolupráci s Jihomoravským krajem má CHMAO od roku 2008.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek  ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek