9. 11. 2009 Hejtman Michal Hašek přijal Petra Kovače

Hejtman Michal Hašek přijal Petra Kovače

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek dnes přijal bývalého ředitele Gymnázia Matyáše Lercha Petra Kovače, kterého rada kraje 29. 10. 2009 odvolala z funkce na základě výsledků veřejnosprávní kontroly (plný text protokolu ZDE), uskutečněné v této příspěvkové organizaci kraje. Petr Kovač seznámil hejtmana s novými informacích a stanovisky k výsledkům kontroly, vůči nimž se škola v řádném termínu nevyjádřila.
„Jsme v kontaktu. Informoval jsem pana Kovače o mém setkání se zástupci petičního výboru a také s nynějším úřadujícím ředitelem školy. Vážím si toho, že se dnešní schůzka uskutečnila. Sdělil jsem panu Kovačovi, že rada kraje bude jednat o materiálech, které nyní máme nově k dispozici. Ujistil jsem ho, že mám zájem na tom, aby Gymnázium Matyáše Lercha zůstalo i nadále vlajkovou lodí našeho středního školství.
Pokud jde o budoucí kroky, nechci předjímat rozhodování rady, nicméně k dosavadní diskusi o odvolání ředitele chci říci, že si vážím každého názoru, který se v této souvislosti objevil. Plně respektuji právo každého na svobodné vyjádření názoru, protože 17. listopad 1989 nám takovou možnost přinesl. Aby kdokoli mohl sdělit svůj názor například na rozhodování orgánů veřejné moci. Co se mi nelíbí, to je skutečnost, že se na původní tzv. základní příběh, kterým je kontrola příspěvkové organizace a reakce na ni, nabaluje spousta dalšího balastu. Fámy o politických tlacích, o snaze kraje ovládnout tuto školu a dosadit tam nějakého takzvaně svého člověka. My jsme si s panem Petrem Kovačem řekli o konkrétních postupech, nyní bude na radě, která se musí seznámit s novými informacemi. Konstatuji vstřícnost v jednání, schopnost obousměrně komunikovat. To bude platit i v následujících dnech,“ řekl hejtman Michal Hašek.
„Jsem rád, že jednáme, že se argumenty dávají dohromady. Samozřejmě jsou věci, které je třeba ještě vyjasnit a já věřím, že se do zasedání řady ještě vyjasní. Chtěl bych poděkovat panu hejtmanovi za to, že jednání mohou probíhat v tomto duchu. Že argumenty, které pokládáme na stůl, jsou vnímány a hodnoceny,“ řekl bývalý ředitel gymnázia Petr Kovač. Na otázku novinářů, zda se přesto uskuteční plánovaný průvod studentů městem, svolávaný na webových stránkách školy s argumentem „neochoty kraje k jednání“, Petr Kovač řekl, že o tomto tématu se nejednalo. „To vůbec nebylo předmětem jednání. Jak jsem již řekl, právo na vyjádření osobního názoru nikomu neberu a dokud budu činný v politice, brát ani nebudu,“ dodal hejtman.
Petr Kovač nepotvrdil informace, jež se objevily v mediích i v internetových diskusích a v komentářích k petičním archům. Na dotaz zda cítil nějaké politické tlaky na svoje jednání ve funkci ředitele odpověděl: „Jestli tu byly nějaké politické tlaky, to nechám na fantazii jiných. My jsme vyjádřili právní názor k výsledkům kontroly, kontrolní orgány jej zváží. Teď je důležité věcné jednání, které právě probíhá“. Jak hejtman, tak Petr Kovač odmítli souvislost ředitelova odvolání s plánovanou výstavbou curlingové haly, kterou gymnázium připravuje, případně s výsledkem výběrového řízení na dodavatele stavby. „Ve výběrovém řízení zvítězila firma s nejnižším nabídkovým rozpočtem. Těžko nás někdo může podezřívat, že by se výběrové řízení manipulovalo. Bohužel přišly krizové balíčky. Kraj to se mnou však projednával i nadále, stejně jako město Brno,“ řekl Kovač.
„Letos tento projekt doplatil na to, že kraji nečekaně chybí téměř miliarda z plánovaného pětimiliardového rozpočtu příjmů. Byl vyhodnocen jako zbytný projekt v dané situaci, protože plánované prostředky padly v souvislosti s řešením krizové situace v hospodářství. Kraj však má zájem stavbu podpořit, proto s ní počítá v jednání s Evropskou investiční bankou, které v těchto dnech vrcholí. Ten, kdo chtěl curlingovou halu použít jako klacek proti vedení kraje, neměl dobrou trefu,“ řekl hejtman.
Na otázku, zda může současný vývoj něco změnit na odvolání ředitele, hejtman odpověděl, že kontrola je z hlediska práva uzavřena. Škola vůči ní nepodala v termínu žádné námitky, proto byly závěry vyhodnoceny jako oprávněné. „My teď vyjasňujeme okolnosti proč se tak stalo, ale kontrolní závěr platí. Pokud by se hledalo nějaké řešení, vidím je v novém konkursu. Nový ředitel nemůže být radou jmenován bez standardního výběrového řízení. Samozřejmě musím vyčkat na výsledky jednání v Radě Jihomoravského kraje,“ řekl hejtman.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek