5. 11. 2009 Zasedalo jihomoravské zastupitelstvo

Schválená koncepce lékařské pohotovosti v Brně


O tom, kdo bude v příštím roce poskytovat lékařskou službu první pomoci a lékárenskou pohotovostní službu v okrese Brno – město, rozhodne do konce  roku výběrové řízení. Zastupitelé Jihomoravského kraje ve čtvrtek 5. listopadu schválili koncepci lékařské a lékárenské pohotovosti pro následující rok.
Jak zdůraznil radní pro oblast zdravotnictví MUDr. Oldřich Ryšavý, kraj chce zajistit, aby lékařská pohotovost pro dospělé, stomatologická služba první pomoci a služba ohledání zemřelých byla v Brně zajištěna společně jedním provozovatelem na jednom místě. Musí to být lůžkové zařízení, které je schopno trvale zajistit zdravotní péči o urgentní stavy službami kardiodiagnostiky, hematologické a biochemické laboratoře i lůžkové anesteziologicko resuscitační péče.
V případě lékařské pohotovosti pro děti a dorost je již nyní jasno, že tuto službu bude zajišťovat Fakultní nemocnice Brno na svém pracovišti dětské medicíny (Dětská nemocnice), neboť jde o jediné zdravotnické zařízení na území Statutárního města Brna, poskytující lůžkovou zdravotní péči pro děti, schopné trvale zajistit zdravotní péči o urgentní stavy všemi službami, které jsou požadovány pro dospělé, včetně anesteziologicko resuscitační péče.
Lékárenská pohotovost bude svěřena jednomu zdravotnickému zařízení, které bude vybráno na základě výběrového řízení.
Krajští zastupitelé stanovili, že lékařská pohotovostní služba bude poskytována v pracovní dny minimálně od 17 hodin do 07 hodin, lékárenská pohotovost pak v nepřetržitém provozu. V nepracovních dnech platí požadavek poskytování pohotovosti i ohledání zemřelých v nepřetržitém provozu.
„Při poskytování pohotovosti bude důsledně dodržována svobodná volba lékaře. Pohotovost musí ošetřit každého pacienta, i když má bydliště třeba v jiném místě,“ řekl radní Oldřich Ryšavý, podle něhož návštěvní služba lékařů u pacientů nebude v rámci lékařské služby první pomoci poskytována.
Na zajištění první pomoci a lékárenské pohotovostní služby kraj počítá pro příští rok se stejnou částkou jako letos, tj. 41,8 milionu korun.

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje dnes také podpořilo projekt brněnského Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka na vybudování Československého středoškolského tréninkového centra. Podrobnosti najdete ZDE  (doc, 23 kB). Krajští zastupitelé dnes  rovněž schválili Memorandum o zajištění stabilního financování dopravní obslužnosti regionu veřejnou železniční osobní dopravou, uzavřené mezi vládou České republiky a Jihomoravským krajem. Více informací najdete ZDE (doc, 24 kB). Navrhované sloučení Střední školy uměleckoprůmyslové a technické ve Velkých Opatovicích se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm v Letovicích neprošlo hlasováním v krajském zastupitelstvu. Podrobnosti ZDE (doc, 21 KB).
Nová „Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje 3“, kterou dnes schválilo krajské zastupitelstvo, počítá s tím, že Jihomoravský kraj bude v roce 2013 nejvíce inovativním regionem v České republice a bude patřit mezi prvních padesát nejinovativnějších regionů v Evropské unii. Podrobnosti ZDE (doc, 27 kB).

ilustrativní obrázek