18. – 21. 10. 2009 Návštěva Šumadijského regionu v Srbsku

Podpis darovací smlouvy rozšiřuje spolupráci mezi oběma regiony

Ve dnech 18. – 21. října 2009 se uskutečnila pod vedením radního Jihomoravského kraje Jiřího Altmana návštěva Šumadijského regionu v Srbsku.
Hlavním cílem cesty byl podpis darovací smlouvy mezi Jihomoravským krajem a Regionální agenturou pro ekonomický rozvoj Šumadije a Pomoravlje. Smlouvu na podporu projektů „Trvalé bytové zabezpečení utečenců a vystěhovalých osob z oblasti bývalé SFRJ na území opštiny Aranđelovac“, „Úprava parku v Topole“ a „Vybavení školky zařízením a hračkami pro děti se zvláštními potřebami a uplatněním terapie“ z pověření hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška podepsal člen Rady JMK Jiří Altman, za druhou stranu podpis přidala ředitelka rozvojové agentury Jasminka Luković-Jagličić. Jihomoravská delegace během své návštěvy zavítala do opštiny Topola a Aranđelovac, kde se nově schválené projekty budou realizovat. Zde si Jihomoravané prohlédli projekty realizované v minulých letech: ČOV v Topole, Filtrační zařízení na pitnou vodu v Topole, vybavení učebny CNC stoji v Technické škole v Aranđelovaci, vybavení servery pro počítačové sítě na II. gymnáziu v Kragujevaci, postavení zdravotní ambulance a lékárny v Dragobrači.
Jiří Altman se také setkal se starostem města Kragujevace Veroljubem Stevanovićem, se kterým diskutoval o možnostech spolupráce jihomoravského zastoupení v Bruselu a Šumadijského okruhu. Delegaci také přijal náčelník Šumadijského okruhu, kterým je pan Zoran Rajović. Poslední den návštěvy v Šumadijském okruhu se jihomoravská delegace zúčastnila pietního aktu „Poslední vyučovací hodina“. Věnci na památku 2 300 šumadijských dětí zabitých dne 20. a 21. 10. 1941 uctila také předsedkyně srbského parlamentu Slavica Đukić Dejanović, ministr kultury Nebojša Bradić, ministr školství Žarko Obradović, starosta města Kragujevca Veroljub Stevanović, náčelník Šumadijského okruhu Zoran Rajović a další diplomatičtí zástupci v Srbsku. Věnec za Jihomoravský kraj položil Jiří Altman a Lubomír Šmíd.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek