19. 10. 2009 Premiér jednal s hejtmany

Kraje chtějí ze státního rozpočtu tři až čtyři miliardy korun na sociální služby

V pondělí 19. října přijal členy Rady Asociace krajů ČR premiér Jan Fischer s dalšími členy vlády. Klíčovým tématem jednání byl návrh státního rozpočtu a jeho dopady na krajské rozpočty. K dalším tématům patřilo zdravotnictví, sociální služby a školství.
Kraje chtějí ve státním rozpočtu najít další tři až čtyři miliardy na podporu sociálních služeb, navržený deficit by se přitom měnit neměl. O změnách ve struktuře výdajů rozpočtu chtějí jednat ve sněmovně, uvedl po pondělním setkání s premiérem Janem Fischerem předseda Asociace krajů České republiky a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Fischer potvrdil, že vláda záměr krajů podporuje.

"Přišli jsme s tím, že je alarmující situace v návrhu financování sociálních služeb na rok 2010. S tímto závěrem se přítomní členové vlády ztotožnili," prohlásil Hašek. Podle Fischera má v příštím roce jít na sociální služby jen 45 procent částky, která na ně směřovala letos. "Tam je to finanční manko poměrně výrazné a mohlo by se projevit na vážných poruchách sítě sociálních služeb v této zemi a ztížení nebo navršení problémů těch hodně potřebných," prohlásil premiér. Zdůraznil ale, že změny nesmí jít na úkor zvýšení deficitu rozpočtu. Ten má v roce 2010 dosáhnout téměř 163 miliard korun.

Fischer i Hašek také avizovali, že připravují společné setkání s ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou a s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny kvůli diskusi o problémech ve zdravotnictví. Oba politici rovněž uvedli, že vláda zkontroluje činnost zástupců státu ve všech zdravotních pojišťovnách a případně zváží jejich výměnu.

Kraje podle hejtmana Haška také nabídly vládě možnost rychle čerpat peníze z evropských fondů. Kabinet by podle něj mohl část evropských peněz poskytovat prostřednictvím regionů, což by urychlilo přísun peněz do potřebných oblastí. "Hejtmani to považují v době hospodářské krize za jedno z možných protikrizových opatření," zdůraznil. Premiér Fischer řekl, že schopnost dosáhnout na prostředky z evropských fondů je prioritou na celostátní i na krajské úrovni.