25. 9. 2009 Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. na jižní Moravě

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. na jižní Moravě

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. dnes v doprovodu velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví ve Vídni Marie-Pie Kothbauerové navštívil Jihomoravský kraj. Na zámku v Mikulově knížete přivítal hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a další představitelé kraje a města Mikulova.
Na programu jednodenní návštěvy knížete je prohlídka mikulovského Regionálního muzea, Lichtenštejnského domu v Břeclavi, zámku v Lednici a zámku ve Valticích, kde se v podvečer uskuteční křest knihy Pavla Juříka nazvané „Moravská dominia Liechtensteinů a Dietrichsteinů“ za přítomnosti představitelů šlechtických rodů, spjatých s Českou republikou.
Kníže Hans Adam II. na tiskové konferenci v Mikulově vyjádřil radost nad tím, že se letos podařilo normalizovat vzájemné vztahy mezi Lichtenštejnskem a Českou republikou a byly navázány diplomatické styky. Ocenil také podíl Jihomoravského kraje na rozvíjení kontaktů s jeho zemí. Jak připomněl hostitel Michal Hašek, během setkání na mikulovském zámku byla na programu rozhovorů stejná témata jako při nedávné návštěvě jihomoravských představitelů na lichtenštejnských panstvích v Rakousku – především rozvoj spolupráce v oblasti vysokoškolského vzdělávání a výměny studentů jihomoravských univerzit a univerzity ve Vaduzu. Také připomněl připravovanou návštěvu lichtenštejnských podnikatelů na jižní Moravě.
Na otázky novinářů kníže Hans Adam připustil, že Lichtenštejnové by uvítali navrácení rodového majetku, který jim byl konfiskován po druhé světové válce na základě poválečných dekretů prezidenta republiky. Aktivní kroky v této otázce však nepodnikají. „Nám šlo zejména o to, abychom konečně normalizovali vztahy mezi našimi zeměmi, jež mají mnoho společného v minulosti. Pokud by nám byl majetek navrácen, jsme připraveni okamžitě do něj začít investovat, aby se na něm znovu mohly vytvářet hodnoty jako za našich předků,“ řekl Hans Adam II. Vyjádřil přesvědčení, že by takové řešení bylo i v zájmu českého obyvatelstva v regionu.
Hejtman Michal Hašek připomněl, že majetkové otázky nebyly na pořadu dnešních rozhovorů. „Je to čistě záležitost mezistátních jednání. Dnes to beru jako návštěvu Jihomoravského kraje,“ řekl hejtman.
Hans Adam II. se dnes setkal také s představiteli Národního památkového úřadu v čele s jeho generální ředitelkou Naděždou Goryczkovou. Podle Petra Kroupy, ředitele brněnského pracoviště tohoto ústavu, spravujícího nyní Lednicko-valtický areál, někdejší moravské dominium rodu, bylo cílem jednání navázat na 760letou historii a bez zátěže minulosti se zaměřit na studium, ochranu a prezentaci památek spojených s historií Lichtenštejnů. Navázat aktivní spolupráci mezi památkáři a archiváři na obou stranách, například pořídit kopie některých rodinných fotografií a dokumentů jež se nacházejí na území ČR a pro rod Lichtenštejnů mají emotivní cenu. Cílem je také umožnit výměnu některých uměleckých děl pro účely výstav v ČR i ve vídeňském Muzeu Liechtenstein.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázekilustrativní obrázek ilustrativní obrázek