17. 9. 2009 Představené dary pro Benedikta XVI.

Biskup, hejtman a primátor seznámili s dary pro papeže

V prostorách brněnského biskupství se ve čtvrtek uskutečnila společná tisková konference brněnského biskupa Vojtěcha Cirkleho, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, primátora Statutárního města Brna Romana Onderky a ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřicha Forejta k návštěvě papeže Benedikta XVI. v Brně. Představitelé institucí, které se na přípravě návštěvy podílejí, zde přiblížili, co pro ně osobně návštěva znamená.
Hejtman Michal Hašek označil blížící se návštěvu hlavy katolické církve na jižní Moravě za výjimečnou historickou událost, k jejíž přípravě se spojily Jihomoravský kraj, město Brno a brněnské biskupství. „Jsem velmi rád, že Česká republika, Jihomoravský kraj a Brno budou během této návštěvy centrem katolického světa. Udělali jsme vše pro to, aby poutníci měli maximální možný komfort. Doufám, že pro Svatého otce bude návštěva výjimečným zážitkem a totéž přeji i poutníkům“, uvedl hejtman.
Novinářům byly rovněž představeny dary brněnského biskupa, Jihomoravského kraje a města Brna pro papeže Benedikta XVI. Oficiálním darem Jihomoravského kraje je socha patrona české země svatého Václava, kterou zhotovil Jiří Netík. Řezbář zobrazil knížete Václava ne jako udatného bojovníka, ale jako mladého panovníka jasně si uvědomujícího složitosti světa a vládnutí. Jak hejtman Hašek informoval, Jiří Netík byl u příležitosti výstavy svých betlémů v listopadu v Římě pozván na osobní audienci k papežovi. Osobním hejtmanovým darem je pak obraz Pálavy (olej na plátně) od Stanislava Sedláčka a láhev unikátního certifikovaného jihomoravského vína Edelspitz 1884, vyrobeného z hroznů tří bílých odrůd, zpracovaných metodami známými z konce 19. století.

Více informací o návštěvě Benedikta XVI. v České republice najdete na www.navstevapapeze.cz .

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek