16. 9. 2009 Celostátní setkání učňovské mládeže v Brně

Machři roku ukáží co dovedou

Tři desítky družstev učňů oborů zedník, truhlář a instalatér se v pátek od devíti hodin do půl páté odpoledne utkají v soutěži Machři roku, která má letos pod záštitou Asociace krajů České republiky premiéru.
Zedníci budou muset v časovém limitu vyzdít obloukovou klenbu, truhláři mají vyrobit zásuvku a instalatéři si během devadesáti minut musí poradit s rozvodem vody v mědi a řešením vodního odpadu v plastovém provedení. Vítězné družstvo v každé kategorii získá kromě trofeje Machři roku také 50 tisíc korun.
Informoval o tom na dnešní tiskové konferenci předseda Rady Asociace krajů ČR Michal Hašek a připomněl, že Asociace krajů vyčlenila na celostátní setkání učňovské mládeže v Brně milion Kč s cílem podpořit mezi rodiči i žáky základních škol zájem o řemeslná povolání. Trvalý úbytek učňů v řemeslných oborech je totiž problémem všech regionů České republiky.
Součástí setkání bude kromě soutěže stavebních oborů také výstava na náměstí Svobody, na které učni ze všech koutů republiky představí ukázky své dovednosti v mnoha řemeslech. Zájemci si budou moci pod rukama šikovných kadeřnic nechat upravit střih, od rytců vyrýt monogram na skleničku, zruční budoucí hodináři jim mohou pomoci s porouchanými hodinkami. „Představí se zde i méně známé obory, například puškaři. Bude tu možnost seznámit se zblízka i s výrobou hudebních nástrojů. Žáci ze Střední školy potravinářské a služeb v Brně připravili barmanskou show, budoucí lesníci zase názorně předvedou, jaké možnosti v sobě ukrývá motorová pila,“ řekl o chystané akci Václav Marek z pořádající společnosti Česká hlava.
Jak připomněl hejtman kraje Michal Hašek, smyslem setkání a soutěže před očima Brňanů je atraktivním způsobem představit možnosti uplatnění učňů a přispět k zvýšení prestiže řemeslných oborů v očích veřejnosti. Asociace krajů předpokládá, že by se podobné akce měly opakovat i v příštích letech. Zkušenosti totiž ukazují, že žáků vzdělávajících se v oborech s výučním listem je rok od roku méně. Jen v Jihomoravském kraji bylo v roce 2000 téměř 40 procent žáků prvních ročníků středních škol v učňovských oborech, v loňském roce klesl tento podíl na pouhých 29,1 procenta.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek