7. 9. 2009 Mise Evropské investiční banky

Mise Evropské investiční banky přijede do Jihomoravského kraje

Pětačtyřicet položek z předběžného seznamu projektů, které chce Jihomoravský kraj zařadit do úvěrového programu Evropské investiční banky, budou v tomto týdnu na místě posuzovat členové hodnotitelské komise této finanční instituce. Informoval o tom hejtman kraje Michal Hašek po dnešním mimořádném zasedání krajské rady.

Mezi projekty z oblasti dopravy, lázeňství, sociálních věcí, školství, vědy a výzkumu a zdravotnictví figurují především ty, které počítají se spolufinancováním z Regionálního operačního programu a z dalších zdrojů. Jako příklad hejtman uvedl silnici druhé třídy č. 425 Rajhrad – Židlochovice či průtah silnice III/4133 Moravským Krumlovem, zabezpečení letiště Brno – Tuřany, budování infrastruktury budoucích lázní Pasohlávky, vědeckotechnický park CERIT v Brně a rekonstrukce či přístavby domů pro seniory na různých místech kraje. (Kompletní seznam bude zveřejněn na tiskové konferenci kraje dne 10. září v 9 hodin.)

Záměr přijetí strategického úvěru od Evropské investiční banky ve výši od 1,5 do 2 miliard korun schválilo krajské zastupitelstvo 23. dubna letošního roku. Pověřilo hejtmana Michala Haška zahájením jednání s Evropskou investiční bankou a v květnu zřídila Rada Jihomoravského kraje pracovní skupinu pro přijetí úvěru. Kraj obdržel 5. srpna od Evropské investiční banky písemnou výzvu k přípravě podkladových materiálů pro zářijové první jednání hodnotitelské komise.

Návrh seznamu projektů, který bude nyní hodnotitelské misi předložen, byl vytvořen z podnětů politických klubů ČSSD, ODS a KSČM, jež reagovaly na hejtmanovu písemnou výzvu předsedům všech politických frakcí v krajském zastupitelstvu. Byl sestaven na základě odborné analýzy možností čerpání dotací z Regionálního operačního programu. Přitom byly zohledněny infrastrukturní nedostatky v sektoru sociálních služeb a přihlédlo se k demografickému vývoji v regionu. Rovněž byl kladen důraz na snížení energetické náročnosti objektů v majetku kraje.