1. 9. 2009 Vláda se dohodla s kraji na úhradě ztrát z regionální železniční dopravy

Vláda se dohodla s kraji na úhradě ztrát z regionální železniční dopravy

Jihomoravský kraj dostane v příštím roce od státu příspěvek 268 milionů korun na úhradu ztrát z regionální železniční dopravy. Dalších 549 milionů korun ztrát uhradí kraj z vlastního rozpočtu. Vyplývá to z dohody vlády s Asociací krajů České republiky na příštích deset let, o které 1. září informoval hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek.
Jak dodal, částky se budou každoročně zvyšovat o inflaci. Memorandum mezi státem a kraji by mohlo být podle hejtmana podepsáno ještě v září. Každý kraj pak čeká ještě podpis individuální smlouvy s ministerstvem dopravy.
"Pro kraj to znamená 2,7 miliardy korun v příštích deseti letech, což je v této složité době nezvyklý závazek od státu. Vzhledem k tomu, že železnice je páteří Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, je důležité, že v kraji nedošlo ke snížení objemu nasmlouvané dopravy s Českými drahami," řekl dále hejtman Hašek. V celé republice se podle něj objem nasmlouvané regionální dopravy na železnici snížil o dvě procenta oproti původnímu plánu ministerstva dopravy snížit jej o 12 procent.