22. 8. 2009 Hrad Pernštejn patřil o víkendu hasičům

Pohár hejtmana putoval do Sebranic

Víkendové Dny hasičů na Pernštejně se navzdory nepřízni počasí vydařily. Hejtman Michal Hašek, který hasičský svátek zahájil, poděkoval ve svém vystoupením dobrovolným hasičům i profesionálním záchranářům za jejich práci a ocenil, že doposud vždy splnili svoje poslání na výbornou. Také proto je kraj podporuje a snaží se ze svého rozpočtu i v době hospodářské krize přispívat na udržení jejich akceschopnosti.
Lákadlem prvního dne byl zejména závod koněspřežných ručních stříkaček o pohár hejtmana. Klání s plně funkčními historickými stříkačkami se zúčastnilo devět jednotek dobrovolných hasičů. Nejstarší koněspřežnou stříkačku z roku 1879 na soutěž přivezli hasiči z Čebína na Brněnsku a s unikátním strojem nakonec vybojovali čtvrté místo. V závodě, který byl obdobou požárního útoku, museli hasiči s koňským spřežením ujet trať dlouhou několik desítek metrů, vypřáhnout koně, zprovoznit stříkačku s ručním pohonem a proudem vody zasáhnout plechovku ve vzdálenosti zhruba 10 metrů. Pohár vítězů hejtman Michal Hašek předal hasičům ze Sebranic na Blanensku, kteří dosáhli času 60,2 sekundy. Druhé místo s časem 65,9 sekund vybojovali hasiči z obce Borač na Brněnsku, třetí příčku s časem 67,2 sekund obsadili hasiči ze Skalice u Znojma.
Na hradních nádvořích mohli návštěvníci obdivovat přes dvě desítky historických i současných zásahových vozidel a další desítky funkčních starých i současných čerpadel a dalších strojů a zařízení. Hasiči připravili také ukázky zásahové výstroje a výzbroje, výstavu unikátních starých hasících přístrojů, dýchací techniky, sorbentů a pomůcek k likvidaci úniků nebezpečných látek, prezentaci zásahu k likvidaci požáru hradního depozitáře, ukázky poskytování první pomoci zraněným atd.
Expozice a předvádění techniky doprovodila také řada atraktivních ukázek zásahů. Diváci mohli sledovat například hašení požáru oleje vzníceného v kuchyňském hrnci, hašení historickými ručními i motorovými stříkačkami, hašení hořící propanbutanové láhve, hasiči - lezci předváděli záchranu osob pomocí improvizované lanovky z hradní rozhledny. Program doprovodilo také vystoupení mažoretek a dvou kapel.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek