21. 8. 2009 Návštěva ministra obrany změnila atmosféru v obcích kolem radaru

Hejtman: Podařilo se odbourat dosud existující bariéry

Mimořádné zasedání Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje v areálu páteřního radaru NATO v Sokolnicích, kterého se v pátek 21. srpna zúčastnili kromě ministra obrany ČR a místopředsedy české vlády Martina Bartáka také starostové obcí okolo sokolnického radaru, skončilo potleskem starostů. Je to nepochybný signál změny dosud napjaté atmosféry, která vládla mezi resortem obrany a zdejšími obcemi.
„Nabídky, které jsme dostali, byly myslím korektní. Příslib, že dostaneme hodnocení vlivu stavby na životní prostředí i řadu dalších věcí, které jsme jako starostové požadovali pro zdraví lidí. Vidím pozitivně, že nové vedení kraje svolalo toto jednání, a že se hovořilo zcela otevřeně. Moje největší obavy byly, že to bude zbytečné, že si zase udělají co chtějí. Ale tentokrát to vypadá, že tomu tak nebude,“ řekl bezprostředně po setkání, které inicioval hejtman kraje Michal Hašek, mluvčí obcí Jan Hradil – starosta Újezda u Brna.
„Jednání bylo velmi korektní. Toho si nesmírně vážím. Deklarovali jsme vstřícnost zajít v informacích až tam, kam nám to dovoluje legislativa. Vše, co tu bylo řečeno, bude také realizováno. Věřím, že i starostové budou spokojeni,“ komentoval jednání ministr obrany Martin Barták, který starostům slíbil, že budou pozváni k měření vlivu radaru na okolí, že budou průběžně informováni, že armáda vydá brožury pro obyvatele, ve kterých bude podrobně vysvětleno k čemu radar slouží, v čem se liší od předchozího, který tu stával, ale i od jiných zařízení svého druhu. Slíbil také řešení dalších problémů, například komunikace kolem vojenského areálu.
Hejtman Michal Hašek vyjádřil uspokojení nad tím, že se podařilo odbourat dosud existující bariéry. Ocenil, že obce nepožadují žádné peněžní kompenzace. „Nikdo ze starostů nic takového nepotvrdil, naopak se proti tomu ohradili,“ uvedl hejtman. Ten se již na ranním briefingu připojil k ministru obrany, který zpochybnil možnost poskytnutí kompenzací za něco, co nijak nepoškozuje okolí. Řekl však, že kdyby se při testování prokázala jakákoli možnost ohrožení zdraví obyvatel, byl by první, kdo by se zasadil o nápravu. Také ministr přisvědčil, že kdyby se při testování ve zkušebním provozu objevilo cokoli, co by nebylo v souladu s přísnými předpisy a normami, armáda radar nespustí. „Žádná armáda by si nedovolila instalovat techniku, která by poškozovala zdraví obyvatel, žijících v okolí,“ řekl ministr a připomněl, že radnice v jiných částech republiky – jmenoval například Náměšť nebo Přerov – naopak bojovaly za zachování vojenských posádek, protože jejich přítomnost přináší pracovní místa i prosperitu místním službám.
Návštěva ministra obrany v kraji podle hejtmana přispěla k odstranění nejasností a k zahájení dialogu. Ministr již ráno po jednání s Michalem Haškem na krajském úřadu navštívil vojenský umělecký soubor Ondráš, na jehož záchraně má rozhodující podíl, spolu s hejtmanem pak položil květiny k pamětním deskám obětí demonstrací, které se v Brně odehrály 21. srpna 1969 u příležitosti prvního výročí srpnové okupace Československa. Po návštěvě Vojenské nemocnice se v historickém objektu Staré pošty na slavkovském bojišti setkal s účastníky druhé světové války i s novodobými veterány, kteří se zúčastnili vojenských misí do Afghánistánu a dalších zemí.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek