20. 8. 2009 Cvičení TRAUMA 2009 prověřilo záchranný systém kraje

Hejtman vyjádřil uznání všem účastníkům cvičení

Ve čtvrtek 20. srpna se na dálničním přivaděči na exitu 190 v Brně-Starém Lískovci uskutečnilo prověrkové cvičení vybraných složek Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje k ověření funkčnosti systému traumatologické péče v kraji. Základní námětová situace spočívala v dopravní nehodě dvou autobusů, několika osobních automobilů a motocyklu, při které bylo z celkového počtu 72 účastníků nehody 6 usmrceno, 12 zraněno těžce, 18 utrpělo středně těžká zranění, 18 osob lehká poranění a 15 osob – ač fyzicky nezraněných – bylo v psychickém šoku.
Cvičení nařídil na základě doporučení Bezpečnostní rady kraje ze dne 6.1.2006 hejtman kraje Michal Hašek vzhledem ke změnám podmínek v poskytování traumatologické péče v kraji a ke změnám v Traumatologickém plánu, jehož reálnost bylo nutno prověřit. Cvičení se zúčastnili hasiči, policisté, pracovníci Zdravotnické záchranné služby, Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u sv. Anny, Úrazové nemocnice Brno, Vojenské nemocnice Brno, Nemocnice Milosrdných bratří. O perfektní přípravu scény se sedmi desítkami zraněných figurantů v havarovaných vozech se postaral Český červený kříž. První automobil záchranářů dorazil na místo pět minut poté, co hejtman kraje Michal Hašek v 10.19 hod. zavolal z místa fiktivní události na linku tísňového volání a oznámil havárii. Vyprošťování osob bylo hotovo do 11.20 hod, v 11.28 již byla poskytnuta lékařská péče všem zraněným na místě. Poslední lehce zraněný byl z místa události transportován ve 12.32 hod.

(Kompletní zpráva ZDE.)

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek