14. 8. 2009 Připomenutí výročí odražení útoku Švédů na Brno

364. výročí úspěšné obrany moravské metropole

Představitelé Jihomoravského kraje v čele s náměstkyní hejtmana Annou Procházkovou si v pátek 14. srpna připomenuli výročí odražení hlavního útoku Švédů na obležené Brno v roce 1645, jedno z nejvýznamnějších vítězství dosažených na našem území.
Vzpomínková akce začala v prostorách brněnského hradu Špilberk před bustou plukovníka de Souches, představitelé kraje a dalších institucí poté položili květiny k hrobu P. Martina Středy v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Beethovenově ulici a také k náhrobku velitele obránců města v kostele sv. Jakuba na Rašínově ulici v Brně.
Před 364 lety odrazili obránci Brna pod vedením plukovníka Jeana Louise Raduita de Souches rozhodující útok dvacetinásobné švédské přesily a přiměli tak Švédy ukončit obléhání města. Hrdinný postoj brněnských obránců, duchovně posilovaných rektorem jezuitské koleje Martinem Středou, proslavil město a jeho obyvatele po celé tehdejší Evropě. Zásluhy Brňanů následně ocenil i císař Ferdinand III. řadou privilegií včetně daňových úlev a povýšení městského znaku.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázekilustrativní obrázek ilustrativní obrázek