6. 8. 2009 Známá vila Stiassni se otvírá veřejnosti

Vila bude sloužit také kraji k reprezentačním účelům

Věhlasná brněnská modernistická stavba – vila Stiassni, která byla též známá jako vládní vila – se ve čtvrtek 6. srpna symbolicky otevřela veřejnosti. Přímo v prostorách vily se k tomuto tématu uskutečnila tisková konference, které se zúčastnili také náměstci hejtmana Jihomoravského kraje Anna Procházková a Václav Božek.
Unikátní prvorepubliková stavba, která v minulých desetiletích sloužila jako vládní vila, přešla letos pod správu Národního památkového ústavu (NPÚ). Prozatím bude vila pro zájemce o moderní architekturu otevřena jen do 14. srpna, pro úplné zpřístupnění musí následovat nutné opravy. Jak na tiskové konferenci uvedl ředitel NPÚ Brno Petr Kroupa, areál vily bude v budoucnu sídlem Centra dokumentace a informací památkové péče o moderní architektuře, k reprezentačním účelům ji bude využívat jak Jihomoravský kraj, tak město Brno, ve zvláštním režimu provozu zde budou pořádány také výstavy o architektuře 20. století. Naděžda Goryczková, generální ředitelka NPÚ, připomenula, že Brno tak má k dispozici unikátní soubor tří modernistických vil (Jurkovičova, Tugendhat a právě vila Stiassni), které při své prezentaci budou spolupracovat.
Podle náměstkyně hejtmana Anny Procházkové je fakt, že objekt vily přešel pod správu Národního památkového ústavu, dobrou zprávou. „Kraj sice o získání této památky dříve také usiloval, nemohu však říct, že by mě mrzelo, že se to nakonec nepovedlo. Celkové využití této památky bude pod správou NPÚ mnohem širší,“ konstatovala Anna Procházková. „Je však potřeba dát dohromady memorandum či smlouvu mezi Národním památkovým ústavem Jihomoravským krajem a městem Brnem o partnerské spolupráci, aby využívání této unikátní památky bylo skutečně plnohodnotné,“ dodal náměstek hejtmana Václav Božek.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek