3. 8. 2009 Kraj se musí připravit na sedmnáctiprocentní výpadek příjmů

Michal Hašek: Nepůjdeme do deficitu

Částka 500 milionů korun, o kterou museli krajští zastupitelé na konci června zredukovat letošní rozpočet Jihomoravského kraje, nebyla konečná. Potvrdila to nová prognóza Ministerstva financí, které v pátek krajům rozeslalo zpřesněné údaje o propadu letošních daňových příjmů.
Z prognózy vyplývá, že krajský rozpočet, počítající původně s příjmy ve výši 5,4 mld. korun, bude muset vyjít s částkou nikoli o původně uvažovaných 500, ale o 900 milionů nižší. Jde o 17 procent plánovaných příjmů. Situací se v pondělí 3. srpna zabývala na svém mimořádném zasedání Rada Jihomoravského kraje.
„Je to vážné. My jsme reagovali už v červnu, kdy jsme rozpočet zredukovali o půl miliardy jako jedni z prvních. Jsem rád, že jsme takovou redukci udělali. Nyní budeme v úpravách pokračovat, ale bude to méně bolestivé,“ řekl na tiskové konferenci hejtman kraje Michal Hašek. Krajští radní budou nyní analyzovat situaci ve svých resortech a navrhovat odpovídající opatření. Od nich musí přijít konkrétní návrhy kde a kolik ušetřit. Rada se pak znovu sejde v posledním srpnovém měsíci a posoudí jednotlivé návrhy.
„Zrušil jsem dovolenou a příští týden budu věnovat debatě s radními i s šéfy odborů a členy finančního výboru. Budeme chtít zachovat poměrně komfortní provoz příspěvkových organizací kraje – nemocnic, domovů důchodců a škol, ale prostor pro úspory nakonec musíme najít,“ řekl hejtman.
Podle něj kraj v žádném případě nepůjde do deficitu. Také na příští rok budou radní připravovat návrh vyrovnaného rozpočtu. „Jednáme samozřejmě dále s Evropskou investiční bankou o úvěru na strategické investice, jehož rámec, schválený zastupitelstvem, se pohybuje do dvou miliard korun,“ řekl hejtman. Potvrdil tak rozhodnutí nezastavovat strategické investice, ani od nich neustupovat v případech, kdy se nabízí možnost spolufinancování z fondů Evropské unie.
„Financování akcí, dotovaných z EU, jsou pro nás jasnou prioritou. Na každou korunu, kterou vynaloží kraj, přijde minimálně další koruna z EU, případně více. Je to šance, kterou nesmíme promarnit,“ potvrdil hejtman.
Michal Hašek zdůraznil, že problém s dramatickým snížením příjmů z daňového inkasa by musela řešit každá reprezentace kraje, bez ohledu na stranické složení. Proto nechce ani v případě dalších škrtů postupovat bez souhlasu opozice. „Všechny kluby budou v tomto týdnu osloveny, aby podaly své návrhy do rozpočtu 2010. Chci dosáhnout stejného výsledku, jakého jsme byli svědky na konci loňského roku, kdy na jižní Moravě hlasovalo pro rozpočet 2009 celé krajské zastupitelstvo. Stejná situace se opakovala letos v červnu, kdy jsme museli udělat první bolestivý škrt ve výši půl miliardy korun, a kdy všechny politické kluby byly pro. Jednání o rozpočtu nemůže být silovým přetahováním. Naopak, dáme na stůl všechny priority zastupitelských klubů a pokusíme se o výsledné rozhodnutí, které bude průnikem priorit všech stran,“ řekl hejtman.  

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek