24. 7. 2009 Ministr zemědělství na jihu Moravy

Diskutovalo se také o postupu obchodních řetězců vůči zemědělským a potravinářským dodavatelům

Situaci zemědělských prvovýrobců uprostřed žní přijel do Jihomoravského kraje prověřit ministr zemědělství Jakub Šebesta. Svoji páteční (24. 7. 2009 návštěvu zahájil schůzkou s hejtmanem Michalem Haškem a s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem.
„Diskutovali jsme například Zákon o významné tržní síle, na jehož přípravě jsem se podílel ještě jako poslanec, a který se nyní vrací opět do Poslanecké sněmovny,“ řekl na tiskové konferenci po schůzce hejtman Michal Hašek. Podle ministra zemědělství k postupu obchodních řetězců vůči zemědělským a potravinářským dodavatelům řekla své i Evropská komise, která nechá uskutečnit detailní analýzy podílu zemědělců, potravinářů i řetězců na výsledné ceně potravinářských výrobků. „Situaci na českém trhu nevidím jako ideální a rozhodl jsem se přispět k řešení. Již v minulém týdnu jsem se sešel s řediteli devíti největších obchodních řetězců a diskutoval s nimi možné cesty k zlepšení situace na trhu s potravinářskými produkty v ČR,“ řekl ministr. Podle něj existuje možnost podpory zastoupení českých výrobků v obchodní síti, zejména těch s vyšší přidanou hodnotou. Zavedení systému certifikace a označení regionálních výrobků (Regionální Klasa) by bylo zajímavé i pro řetězce.
„S potravinářskou komorou jsme již zahájili diskusi na toto téma a zkoumáme, jakým způsobem může ministerstvo přispět k tomuto projektu, na němž by měly participovat i kraje. Podporu projektu regionální značky kvality potravin vyjádřil i Michal Hašek jako předseda Rady Asociace krajů ČR.
K tématům jednání na Krajském úřadu v Brně patřila také problematika protipovodňových opatření, realizovaných státem. „Faktem je, že v Jihomoravském kraji nebylo po roce 2006 zahájeno žádné velké protipovodňové opatření a my jsme s novým ministrem zemědělství hovořili o konkrétních krocích jak to změnit,“ komentoval hejtman. Připomněl také současný stav podpory zemědělců Jihomoravským krajem. „Vyčlenili jsme na podporu zemědělství a zemědělců značné prostředky. Agrární komora již obdržela více než milionovou mimořádnou dotaci na poradenství a na kroky související s řešením hospodářské krize, před prázdninami jsme přijali speciální program, ve kterém kraj nabízí možnost podpory podnikání drobných zemědělců podílem na zárukách za drobné úvěry do 500 tisíc korun. Na tento účel bylo vyčleněno pět milionů korun. Kraj rovněž přidělil mimořádně vysokou osmimilionovou dotaci Vinařskému fondu ČR, především na marketing a propagaci tuzemských vín doma i v zahraničí. Nezapomínáme ani na podporu ovocnářů, včelařů a chovatelů, kteří se mohou významně podílet na udržení produkčních schopností jižní Moravy,“ řekl hejtman Michal Hašek.
V doprovodu hejtmana kraje se pak ministr zemědělství vypravil do akciové společnosti Rostěnice, Agrocentra s.r.o. v Hrušovanech nad Jevišovkou a do Dolních Dunajovic.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek