16. 7. 2009 Hejtman se seznamoval s následky lijáku na Brněnsku

Hejtman se seznamoval s následky lijáku na Brněnsku

Celkem 220 jednotek Hasičského záchranného sboru muselo být nasazeno během noci ze středy na čtvrtek kvůli mohutným přívalovým lijákům, které způsobily škody zejména v Brně, na Brněnsku a Blanensku.
Hasiči čerpali vodu ze sklepů, garáží, zahrad, suterénů, odstraňovali překážky z komunikací, ale také zajistili evakuaci osob. Dramaticky d prožily noc například děti z prázdninového tábora Baumat v Herolticích na Tišnovsku. Pro pětaosmdesát malých rekreantů skončil táborový pobyt o den dříve, děti byly evakuovány do kulturního domu v Herolticích, kde strávily zbytek noci. K částečné evakuaci stanů donutila velká voda i skauty v táboře u Skaličky.
Na tato místa se ve čtvrtek ráno vypravil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, aby se seznámil se situací. K postiženým obcím patřil také Drásov, kde voda způsobila značné škody především na soukromém majetku. „Zatím je předčasné odhadovat výši škod, které přívalové srážky způsobily. Již nyní je zřejmé, že v obcích kolem Brna došlo k poškození veřejného i soukromého majetku v řádu milionů korun, řekl hejtman po ranní inspekci. „Pomoc obcím kraje, ve kterých voda způsobila škody, budeme řešit standardně v rámci krajského rozpočtu,“ dodal Michal Hašek s tím, že kraj po středečních přívalových srážkách očekává jejich žádosti.
Tisková zpráva o pomoci Jihomoravského kraje obcím postiženým povodněmi v dalších regionech České republiky ZDE .

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek  ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek