14. 7. 2009 Nový justiční areál předán do užívání

14. 7. 2009 Nový justiční areál předán do užívání

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová dnes za přítomnosti představitelů justičních orgánů, Jihomoravského kraje a města Brna slavnostně předala do užívání nový justiční areál v Brně. Řekla, že přes problémy, které přineslo jejímu resortu financování stavby, je na tuto moderní stavbu pyšná.
Největší areál svého druhu v České republice bude sídlem Městského soudu Brno, Okresního soudu Brno-venkov a státních zastupitelství obou okresů. Tyto instituce dosud sídlí na několika místech ve městě. V novém objektu soudů jsou desítky soudních jednacích a poradních místností, sklady zabavených věcí včetně automobilů, knihovny, v obou objektech (včetně státních zastupitelství) je celkem 364 kanceláří a pracoven, k dispozici jsou parkoviště pro 125 aut zaměstnanců a pro 100 aut návštěvníků soudu.
Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek, který se slavnostního aktu zúčastnil, označil otevření areálu za významný okamžik pro Brno i pro kraj. „V jihomoravské metropoli, která je sídlem nejvyšších justičních orgánů v zemi, nebyly dosud vytvořeny odpovídající podmínky pro práci základního článku justice - Městského soudu Brno, jehož 82 soudců a dalších více než 300 zaměstnanců působilo dosud ve zcela nevyhovujících podmínkách provizoria. Totéž platí o okresním soudu Brno-venkov. Jihomoravský kraj vítá, že po mnoha letech došlo k nápravě. Nový justiční areál je důstojným a perspektivním řešením na dlouhá léta dopředu,“ řekl Václav Božek.
Výstavba justičního areálu, která se připravovala od roku 90. let minulého století, byla opředena řadou dohadů, týkajících se ceny této investice. Ta nakonec dosáhla 1,938 miliardy korun. Jak připomněl předseda Krajského soudu Brno Jaromír Pořízek, stavba byla pořízena za reálnou cenu, stejně jako její vybavení. Náklady na metr krychlový obestavěného prostoru činí 6 865 korun, zatímco u justičního areálu v Praze na Mičánkách činil téměř 8 500 Kč.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek