22. 6. 2009 Jihomoravský kraj podpoří Akademickou zahradu

Jihomoravský kraj podpoří Akademickou zahradu

Celkem devět milionů korun poskytne Jihomoravský kraj Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně na vybudování Akademické zahrady v Lednici, sídle Zahradnické fakulty tohoto nejstaršího zemědělského vysokého učení v ČR. V minulém týdnu schválilo krajské zastupitelstvo uvolnění první poloviny dotace – 4,5 milionu korun.
Informoval o tom na dnešní tiskové konferenci na rektorátu MZLU v Brně hejtman Jihomoravského kraje kraje Michal Hašek, který spolu s rektorem prof. Jaroslavem Hluškem představil projekt zahrady, jež se má stát součástí budovaného Centra zahradnického výzkumu v Lednici. Podle rektora MZLU má zahrada zaujmout plochu 0,6 hektaru a má sloužit jak výuce studentů, tak jako experimentální pracoviště. Současně bude sloužit k prezentaci nových technologií, materiálů a sortimentů uplatnitelných při úpravách veřejného prostranství měst a obcí.
„Díky spolupráci kraje jsme nedávno získali budovu bývalého zahradnického učiliště v Lednici, kterou budeme rekonstruovat a získáme tak ucelený kampus pro naši zahradnickou fakultu,“ řekl rektor.
Podle hejtmana Michala Haška kraj hodlá na podzim u příležitosti oslav 90. výročí založení MZLU podepsat s tímto vysokým učením memorandum o spolupráci. „Až dosud kraj výrazně spolupracoval s Masarykovou univerzitou a Vysokým učením technickým, podílel se na budování technologických a biotechnických inkubátorů. Nyní cítíme, že kraj by měl podporovat všechny typy vysokých škol. Je to výjimečný projekt, navíc jako první svého druhu je zaměřen mimo Brno,“ řekl hejtman Michal Hašek.
Kraj podle něj uvažuje spolu s MZLU o společném projektu komunální akademie pro oblast veřejné zeleně a péče o krajinu, která by rozšiřovala odbornou přípravu pracovníků státní správy i samosprávy v této oblasti.

ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek ilustrativní obrázek