2. 6. 2009 Neformální zasedání ministrů vyvrcholilo na brněnském výstavišti

Neformální zasedání ministrů vyvrcholilo na brněnském výstavišti

V úterý 2. června vyvrcholilo neformální zasedání ministrů zemědělství a rybářství zemí Evropské unie v Jihomoravském kraji. V areálu brněnského výstaviště se řešila například tolik diskutovaná problematika změn současného systému rozdělovaní zemědělských dotací. Ministři zemědělství a rybolovu členských států Evropské unie, kteří se v Brně sešli na neformální schůzce, vyjádřili dnes rozhodnutí jednat o budoucím modelu přímých plateb, který by byl jednoduchý, dostatečně pružný a především obhajitelný před daňovými poplatníky. Řekl to český ministr zemědělství Jakub Šebesta na dnešní tiskové konferenci po ukončení brněnského summitu.
Podle eurokomisařky pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boelové přinesla neformální rada v Brně shodu v názorech na důležitost přímých plateb v zemědělství, ale také shodu v úmyslu vytvořit společnou zemědělskou politiku po roce 2013. Ministři konstatovali, že v budoucnu by měly být přímé platby posuzovány ve vazbě na tržní nástroje a peníze věnované na rozvoj venkova a měly by se vzájemně doplňovat. Podle Šebesty půjde o běh na dlouhou trať, definitivní řešení složitého komplexu problémů se uskuteční až na summitu předsedů vlád.
Systém přímých plateb v EU, založený na historických údajích a komplikovaných výpočtech, zakládá značné rozdíly mezi starými a novými členskými státy. Zatímco řecký zemědělec dostává na hektar 600, český pouze 200 eur. Předseda zemědělského výboru Evropského parlamentu Neil Parish však dnes v Brně řekl, že „se všemi členskými státy musí být po roce 2013 zacházeno stejně.“
Jak evropská komisařka Mariann Fischer Boelová, tak šéf zemědělského výboru EP Neil Parish či francouzský ministr zemědělství Michel Barnier na tiskové konferenci pochválili velmi dobrou organizaci brněnského setkání, které jim umožnilo lépe se poznat navzájem, ale také se alespoň v kostce seznámit s jedním z rozvinutých zemědělských regionů EU. „Děkujeme za českou organizaci a za pohostinství,“ řekl Eskil Erlandsson, ministr zemědělství Švédska, které po České republice převezme štafetu evropského předsednictví.
Neformálního zasedání ministrů zemědělství a rybářství zemí EU se na jižní Moravě zúčastnilo celkem 20 ministrů, kteří se na řadě míst jižní Moravy seznámili s úrovní zemědělství v regionu.