31. 5. 2009 Jihomoravský kraj přivítal ministry zemědělství

Jihomoravský kraj přivítal ministry zemědělství

Jihomoravský kraj v neděli 31. května přivítal ministry zemědělství a rybářství Evropské unie. V šestnáct hodin delegaci v čele s evropskou komisařkou pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerovou Boelovou (Dánsko) přivítal na brněnské Nové radnici primátor města Roman Onderka, ministr zemědělství Jakub Šebesta a jihomoravský hejtman Michal Hašek.
Po přípitcích na nádvoří se hosté vypravili na Zelný trh, kde se v rámci festivalu Brno – město uprostřed Evropy – koná zemědělský jarmark. Evropská komisařka spolu s dvacítkou evropských ministrů zemědělství a desítkami dalších delegátů třídenního summitu si zde prohlédla vystavené ukázky hospodářského zvířectva a krátce pohovořila s chovateli i představiteli Agrární komory o aktuálních problémech. Komisařka slyšela od lidí upřímné názory na dopady zemědělské politiky EU na tuzemské zemědělství a vyslechla jejich přání, jak by se měla zemědělská politika EU vyvíjet do budoucna.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek se ve svém vystoupení na pódiu neomezil na zdvořilostní slova. Připomněl, že Jihomoravský kraj byl donedávna vlajkovou lodí českého zemědělství. Bohužel v poslední době mizí místní zpracovatelský průmysl, ovocnictví, sadařství, nejvíc se daří snad vinařům a vinohradníkům. „Já bych však byl rád, aby v budoucích letech i ostatní obory zemědělské prvovýroby, zastoupené na jižní Moravě, začaly opět růst. Musíme udělat co je možné, aby se tu už nezavíraly zemědělské podniky,“ řekl hejtman a vyjádřil naději, že evropská komisařka během svého pobytu vyslechne podobné názory i od českého ministra zemědělství.
Mariann Fischerová Boelová sice studovala moderní jazyky a ekonomii, ale na brněnském Zelném trhu si získala zemědělce svým fortelným přístupem k tomu, co je každodenní náplní jejich práce. Obdivuhodně zručně uměla uklidnit nervózního chovného králíka, s přehledem usedla do kabiny jednoho z vystavených Zetorů a nastartovala.
Poté se evropští delegáti za silného deště odebrali historickou tramvají, taženou parní lokomotivou, do augustiniánského kláštera na Starém Brně. Tam v bazilice Nanebevzetí Panny Marie vyslechli koncert složený z ukázek díla Leoše Janáčka. První den na jižní Moravě vyvrcholil slavnostní večeří na hlavním nádvoří brněnského Špilberku, zakončenou ohňostrojem.