29. 5. 2009 Ondráš bude i nadále vojenským souborem

Ondráš bude i nadále vojenským souborem

Vojenský umělecký soubor Ondráš, sídlící v Brně, zůstane i nadále profesionálním souborem Armády České republiky. Rozhodl o tom ministr obrany Martin Barták po poradě s představiteli Jihomoravského kraje i s kolegy ve vládě. Soubor sice bude financován z prostředků armády, bude ovšem muset hledat také další zdroje příjmů.
Ministru Bartákovi na páteční (29. května) mimořádné tiskové konferenci Jihomoravského kraje a VUS Ondráš veřejně poděkoval hejtman kraje Michal Hašek. Ocenil skutečnost, že se ministr důkladně seznámil se všemi argumenty pro zachování tohoto uměleckého tělesa a rozhodl v jeho prospěch. Hejtman poděkoval všem, kdo se podíleli na záchraně tohoto tělesa. Zejména tisícům přátel folklóru, kteří připojili svůj hlas k petici, jíž se letos na začátku roku na veřejných slyšeních zabývali i čeští zákonodárci.
„Je jedno, zda to byli demokraté sociální, občanští, křesťanští nebo někdo jiný. Chci ocenit i Folklórní sdružení ČR, jehož prezident Zdeněk Pšenica dokázal spojit politiky, kteří měli zájem na zachování souboru,“ řekl hejtman. Kriticky se přitom zmínil o bývalé ministryni Vlastě Parkanové i o svém předchůdci ve funkci hejtmana Stanislavu Juránkovi. Ten sice svoji stranickou kolegyni dokázal přimět k odložení platnosti svého loňského rozkazu o zrušení souboru o půl roku, nedokázal ji však přesvědčit, aby soubor zachovala. „S jeho tvrzením, že z Brna nelze ovlivňovat centrální politiku, nemohu souhlasit. Důkazem je současné rozhodnutí ministra obrany, díky kterému Ondráš nebude muset přecházet pod jiný resort,“ řekl Hašek.

Ředitel souboru Aleš Krkoška a šéf jeho uměleckého provozu Čestmír Komárek dnes připomněli, že Ondráš bude muset více než dosud hledat vnější zdroje k financování své činnosti. Veřejná vystoupení pro civilní pořadatele, která byla dosud zdarma, nadále už nebudou bez vstupného. Hejtman Michal Hašek přislíbil, že také Jihomoravský kraj, který ve svém letošním rozpočtu vyčlenil 12,5 milionu na činnost Ondráše pro případ, že by armáda svoji zřizovatelskou funkci ukončila, je připraven podílet se na jeho financování. Již na červnovém zasedání zastupitelstva má být schvalována první dotace ve výši 2,5 milionu korun. „Uvažujeme o podpisu společného memoranda kraje, ministerstva obrany a Folklórního sdružení ČR, které by umožnilo spolupráci do budoucna i spolufinancování profesionální i amatérské části tohoto tělesa,“ řekl hejtman, který jako předseda Rady Asociace krajů ČR hodlá navrhnout krajům využití tohoto tělesa při propagaci regionů v tuzemsku i v zahraničí.
Vojenský umělecký soubor Ondráš byl založen před 56 lety, tehdy ještě pod názvem Jánošík. Po rozdělení ČR přijal jméno zbojníka Ondráše, ale na jeho fungování pod armádními křídly se nic nezměnilo. Teprve v roce 2008 rozhodla lidovecká ministryně Vlasta Parkanová o jeho zrušení, což vyvolalo nesouhlas mezi příznivci folklóru. Pod petici, žádající jeho zachování, se podepsalo 20 tisíc lidí.