27. 5. 2009 Hejtman ocenil práci Letecké služby policie a hasičského sboru

Hejtman ocenil práci Letecké služby policie a hasičského sboru

Hejtman kraje Michal Hašek se ve středu 27. května zúčastnil cvičného nasazení vrtulníku Letecké služby Policie ČR a speciálně vycvičených záchranářů z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Jeden ze dvou vrtulníků Policie ČR startoval ze základny na brněnském letišti k záchraně člověka na špatně přístupné stěně lomu v brněnské lokalitě Hády.
Hejtman ocenil práci záchranářů a slíbil připravit pro radu kraje návrh na účelové dotace Hasičskému záchrannému sboru i Policii ČR, které by přispěly k vytvoření optimálních podmínek pro činnost při záchraně lidí na špatně přístupných místech, likvidaci lesních požárů, při pátrání po zmizelých atd.
Základna Letecké služby Policie ČR, která na Letišti Brno v Tuřanech působí od konce roku 2005, přejde letos v létě na nepřetržitý provoz. Podle informace velitele této služby plk. Vladimíra Panenky jsou dosud vrtulníky této služby nasazovány do pátracích a záchranářských akcí jen za denní viditelnosti od sedmi do 19 hodin. Rozšíření služby i na noční čas dále zvýší efektivitu práce této základny, jedné ze dvou svého druhu v České republice. Dosud se noční zásahy uskutečňují pouze z pražské základny, vrtulník z Prahy však překonává vzdálenost do Brna zhruba za hodinu, za zhoršených povětrnostních podmínek nad Vysočinou je jeho zásah na Moravě vyloučen.
Policie již podle Panenky školí další piloty, kteří budou na tuto službu nasazeni. Cílem je zdvojnásobení současného počtu tří leteckých záchranných týmů. Podle informace plk. Martina Oujezdského z Hasičského záchranného sboru mají hasiči pro tento úkol speciálně vycvičeny již tři desítky elitních záchranářů.