14. 4. 2009 Jihomoravští politici se shodli na úvěru od EIB

Jihomoravští politici se shodli na úvěru od EIB

K překlenutí rozpočtových problémů, do kterých se Jihomoravský kraj v letošním roce dostane kvůli předpokládanému snížení příjmů z rozpočtového určení daní zhruba o 730 milionů korun, má posloužit především strategický úvěr od Evropské investiční banky. Shodli se na tom v úterý 14. dubna na svém večerním jednání v Brně představitelé všech čtyř stran, zastoupených v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje.
Hejtman Michal Hašek (ČSSD) po jednání s Annou Procházkovou (ODS), Vojtěchem Adamem (KSČM) a Stanislavem Juránkem (KDU-ČSL) oznámil, že klíčovou roli v sérii protikrizových opatření má hrát již dříve zmiňovaný úvěr. Zatímco radní kraje v minulosti hovořili o částce 1,5 miliardy korun, reprezentanti koaličních a opozičních stran se přiklonili k částce vyšší – zhruba dvě až 2,3 miliardy korun. „Shodli jsme se na tom, že má smysl zahájit o tom jednání s Evropskou investiční bankou,“ řekl hejtman Michal Hašek.
Podle Anny Procházkové bylo dosaženo shody. O prioritních projektech, na které budou vypůjčené prostředky čerpány, budou rozhodovat členové zastupitelstva. Hejtman Michal Hašek zdůraznil, že priority budou stanoveny po dohodě všech politických sil v zastupitelstvu. Jejich reprezentanti se rámcově shodli na zásadě, kterou již dříve jednotliví politici kraje deklarovali - že to musí být investice, jež zajistí hospodářský růst kraje, současně však dramaticky nezvednou provozní náklady regionu. První konkrétní projekty by se měly objevit na stolech krajských zastupitelů v květnu, kdy se uskuteční mimořádné zasedání krajského zastupitelstva na téma dopadů krize na Jihomoravský kraj.
„Tuto zodpovědnou cestu vítám. Čeká nás těžká debata, pevně věřím, že bude nastaven správný směr. Na jedné straně bude muset dojít k úsporám, některé projekty budeme muset přesunout na pozdější dobu, zásadní programy však neopustíme,“ řekl Stanislav Juránek. Shodu na základních principech dalšího postupu si pochvaloval i Vojtěch Adam.
Podle Michala Haška bude omezení příjmů kraje vyžadovat dramatický zásah do rozpočtu i do způsobu hospodaření v letošním roce, ani příští rok nebude příznivý pro veřejné finance. Grémium lídrů politických stran se má i nadále scházet a hledat společná východiska v přípravě rozpočtu na rok 2010. Kromě připravovaného záměru centralizace nákupů energií a vybraných komodit zdravotnického materiálu pro krajská zařízení se podle hejtmana připravují i další protikrizová opatření. Ta jsou v tuto chvíli ještě předmětem analýz a budou projednána v klubech, výborech a komisích, než budou předložena ke schválení zastupitelům.